top of page

הודו בדגש הקומבה מלה, 15 יום


הדרכה: דודו בן צור

תאריך יציאה: 02.01.25

תאריך חזרה: 16.01.25


פעם ב 12 שנה מתרחש אירוע התכנסות אנושית הכי גדול בכדור הארץ - הקומבה מלה. מיליוני עולי רגל הינדים מתכנסים במפגש הנהרות גאנגס ויאמונה על מנת לטבול במי הנהר הקדוש בהתאם ללוח השנה האסטרולוגי ההינדי. אירוע צבעוני ואותנטי והזדמנות בלתי אמצעית לפגוש את הסאדוהים, הבאבות, עולי רגל, תחפושות, מוסיקה ועוד. תת היבשת ההודית משתרעת על פני שטח עצום בדרום אסיה. הודו היא בית לעשרות קבוצות אתניות, דתות, מאות שפות, מנהגים טקסים ופסטיבלים. הגיוון האתני והגיאוגרפי שבה לא נגמר. נכיר מקרוב את הדת ההינדית, הג׳אייניזם והבודהיזם לצד האיסלאם של הודו. אנחנו יוצאים להודו באחת מהתקופות הכי מושלמות לטיול בהודו. גשמי המונסון חלפו וגם מזג האויר מתאים יותר לטיול. הטיול יכלול גם את אודייפור ואגם פיצ׳ולה, ג׳ודפור והעיר הכחולה, העיר העתיקה של ג׳ייפור כולל הארמון ומבצר אמבר. מרג׳סטאן נמשיך אל מרכז הודו ואל הטאג׳ מאהל, פאר היצירה של השושלת המוגולית. נמשיך אל המקדשים הארוטיים של קג׳ורהו של מרכז הודו ואחר כך בטיסה נמשיך אל ורנאסי - העיר הקדושה להינדים על גדות נהר הגנגס. נטייל בין הגתות השונות על גדות הנהר ונלמד על הקשר בין הסאדוהים והעיר ורנאסי. נסיים את הטיול בעיר דלהי הישנה והחדשה כולל המסגד הגדול, הבזאר ועוד. יום 1: תל אביב - דלהי

טיסת ערב ישירה עם אייר אינדיה מתל אביב לדלהי.


יום 2: מומביי - אודייפור

נחיתה בדלהי עם בוקר. בהמשך היום טיסה לעיר אודייפור - העיר הלבנה של רג׳סטאן מקיפה את אגם פיצ׳ולה. העיר מוקפת הרים, מדברת גתות  וארמונות ציוריים. בלב האגם שני האיים ועליהם בנויים ארמונות רג׳סטאנים ציוריים. בהתאם לשעת הגעה נתחיל את הסיור באודייפור. ארוחת ערב ולינה באודייפור. 


יום 3: אודייפור, אקלינגי ונגדה

אודייפור נקראת העיר הלבנה של רג׳סטאן בגלל הצבע של ארמונות העיר הצופים על האגם. ארמונות רג׳סטאן נבנו על ידי המהראג׳ות ששלטו בחלקים גדולים של רג׳סטאן לפני עצמאות הודו. נערוך סיור באודייפור הכולל את הארמון של אודייפור ואת מקדש ג׳גדיש ההינדי המוקדש לאל וישנו. נכיר מקרוב את המבנה של מקדש הינדי והתפקיד שהוא ממלא בקהילה ואת פנתיאון האלים ההינדי הצבעוני. אחר הצהרים נסיעה קצרה תביא אותנו אל שני מקדשים מיוחדים ופחות מוכרים. אקלינגי - מקדש הינדי מהמאה השמינית הבנוי שיש ואבן חול ומוקף חומות. זהו למעשה קומפלקס של 108 מקדשים קטנים שנבנו עבור אלה מקומית. מכאן נסיעה קצרה אל נגדה - מקדש ג׳אייני משולב בהינדי הנחשב לאחד העתיקים באזור. נחזור חזרה לאודייפור להסתובב בשווקים הצבעוניים. ארוחת ערב ולינה באודייפור.


יום 4: אודייפור - ג׳ודפור

מוקדם בבוקר נצא מאודייפור בנסיעה אל ג׳ודפור (כחמש שעות נסיעה) - העיר הכחולה של רג׳סטאן בגלל בתי הרובע העתיק הצבועים בצבעי כחול ולילך. העיר מוקפת חומה עתיקה ונחשבת לעיר השניה בגודלה ברג׳סטאן ונמצאת בשוליו המזרחיים של מדבר ת׳אר. העיר העתיקה מוקפת חומה באורך של כ 9 קילומטר ומבצר מהרנגאר משקיף על העיר. נערוך ביקור במבצר ארמון שנוסד ב 1459 ושימש סולטאנים ואצילים ועדיין בבעלות המהרג׳ה של ג׳ודפור. למבצר שבעה שערים ובתוכו מתחם ענק של היכלים, חצרות, ומקדשים. מכאן נמשיך אל הרובע הכחול של ג׳ודפור - בתי הרובע העתיק נצבע במקור בצבע אינדיגו כחול על מנת לסמן את בתי הברהמינים אולם בהמשך השנים צבעו כל תושבי העיר את ביתם בצבע כחול או לילך. ארוחת ערב ולינה בג׳ודפור.


יום 5: ג׳ודפור - ג׳אייפור

נסיעה של כשש שעות תביא אותנו לגא׳ייפור - העיר הוורודה של רג׳סטאן בגלל האבן האדומה בה השתמשו לבנות מבנים וארמונות בעיר העתיקה של גא׳ייפור. ג׳אייפור נבנתה במהלך המאה ה 18, נחשבת לבירת רג׳סטאן וחיים בה כשלושה מיליון וחצי תושבים. בשנת 2019 הוכרזה העיר כאתר מורשת של אונסקו בגלל שלל הארמונות, המבצרים והחזיתות בנויות אבן אדומה. אחר הצהרים נתחיל את הביקור בעיר כולל הבזארים המפורסמים וצפיה בסרט בוליוודי באולם הקולנוע הגדול ביותר בעולם - ראג׳ מנדיר. ארוחת ערב ולינה בג׳ייפור.


יום 6: גא׳ייפור ואמבר

תחילה נבקר במבצר ארמון אמבר הנמצא מחוץ לעיר. הארמון נבנה על ראש גבעה המשקיפה על אגם במאה ה 17. נעפיל אל המבצר ארמון בעזרת פילים מקושטים בסגנון רג׳סטאני צבעוני. נערוך סיור באולמות ובחצרות של הארמון המקושטים בציורים, תבליטי אבן בהט, חלונות וחדרים מרוהטים כמו שהמהראג׳ות רצו. מאמבר ניסע אל העיר ג׳ייפור על רחובותיה ושווקיה. נבקר בארמון המהראג׳ה בליבה של העיר, נמשיך אל ״ארמון הרוחות״ מבנה אייקוני וסמלה של ג׳ייפור על הקירות הגבוהים הוורודים והחלונות המיוחדים. ארוחת ערב ולינה בג׳ייפור.


יום 7: ג׳ייפור - אגרה

נצא בנסיעה של כחמש וחצי שעות לטאג׳ מאהל באגרה. אנחנו עוזבים את רג׳סטאן ועוברים למדינת אוטר פראדש, המאוכלסת ביותר בהודו. בדרך לאגרה נעצור בפטפור סיקרי - עיר רפאים שנבנתה על ידי השליט המוגולי אקבר. נלמד על השושלת המוגולית ועל השפעתה על ההסטוריה והתרבות ההודית. פטפור סיקרי מכילה מבצרים, ארמונות, שערים,חצרות ומבנים ציבוריים שנבנו מאבן חול אדומה. זמן קצר לאחר בנייתה ננטשה העיר בגלל מחסור במקורות מים. נמשיך מכאן לאגרה היושבת על גדות נהר היאמונה ונבקר בטאג׳ מאהל - היהלום שבכתר היצירה המוגולית מהמאה ה-17. פירוש השם טאג׳ מאהל הוא כתר הארמון. הטאג׳ נבנה על ידי השליט המוגולי שאה ג׳האן על מנת להנציח את אשתו שמתה בזמן לידת בתם. המבנה הסימטרי והנפלא הזה יושב על גדות נהר היאמונה. ארוחת ערב ולינה באגרה.

*במקרה ויהיה עיכוב זמנים ביום זה הרי שנוותר על פטפור סיקרי ונבקר רק בטאג׳.


יום 8: מאגרה לג׳הנסי - אורצ׳ה - קג׳ורהו

היום נכיר את מערכת הרכבות של הודו. עם בוקר נעלה על הרכבת היוצאת דרומה למדינת מאדיה פראדש. לאחר נסיעה של כשלוש שעות נגיע אל ג׳הנסי ונצא בנסיעה לקג׳ורהו. בדרך נבקר באורצ׳ה - עיר מתקופת ימי הביניים עם ארמונות ומקדשים מוקפים חומות. משם נמשיך בדרך נפלאה לצד שדות, כפרים ומטעים עד לקג׳ורהו. ארוחת ערב ולינה במלון.


יום 9: מקדשי קג׳ורהו - ורנאסי

נקדיש את הבוקר למקדשי קג׳ורהו החצובים באבן. נבקר באגף המערבי והמזרחי של קג׳ורהו. המקדשים מפורסמים בפסלי ותבליטי אבן המתארים סצינות ארוטיות שנראו כאילו נלקחו מהקאמה סוטרה. קומפלקס המקדשים הוא הינדי אבל גם ג׳אייני ונבנו במהלך המאות 10-11 בתקופת שושלת צ׳ולה. בצהרים נסיעה לשדה התעופה וטיסה לעיר ורנאסי. לאחר נחיתה נתחיל את ההיכרות שלנו עם ורנאסי הנקראת גם בנראס וגם קאשי. זאת העיר הקדושה ביותר להינדים וגם לג׳איינים ולפי ההינדואיזם נוסדה על ידי האל שיווה. העיר יושבת על נהר הגנגס ומידי יום מגיעים אליה עשרות אלפי עולי רגל הבאים לטבול בנהר הקדוש, להתפלל, לפגוש בסאדוהים ואפילו למות בה. אחר הצהרים נרד אל הגתות הצמודות לנהר ונצפה בטקסים ובפוג׳ות השונות המתקיימים בה בכל יום. ארוחת ערב ולינה בורנאסי.


יום 10: ורנאסי וסרנאת

נקדיש את כל היום לורנאסי וסביבותיה. נבקר במקדשים שונים ונלמד על המסדרים השונים של סאדוהים ותפקידם בחברה ההינדית. נבקר בסרנאת - אחד האתרים החשובים ביותר בבודהיזם היות וכאן לפי המסורת נשא בודהה את דרשתו הראשונה לאחר ההארה שקיבל. לקראת ערב נרד שוב אל גדות הגנגס על מנת לצפות בטקס דיפמאלה בו מאות מאמינים הינדים יורדים את גדות הנהר ומשיטים על גבי המים נורות צפות. זהו מראה נפלא בו הינדים משחררים את הנורות הצפות. כל נורה דולקת כזאת מייצגת את הבקשות המיוחדות שלהם. ארוחת ערב ולינה בורנאסי.


יום 11: ורנאסי - קומבה מלה

עם זריחה נצא לשיט על גבי נהר הגנגס ככה שנוכל לצפות בעיר על הגתות, המקדשים והבתים העתיקים מהנהר העצמו כשאור מיוחד של בוקר שוטף את הנהר ואת העיר. מורנאסי ניסע כשלוש שעות אל כיוון העיר אלההבאד ואל אזור המתחם הענק של הקומבה מלה המתרחש במקום פעם ב 12 שנה. בדרך נראה את מאות אלפי עולי הרגל עושים את דרכם אל מפגש הגנגס והיאמונה כשהם לבושים בשלל בגדים, תחפושות וצבעים. נתמקם במחנה אוהלים מיוחד ויוקרתי המוקם במיוחד עבור התיירים. מיליוני עולי הרגל מתגוררים בעיר אוהלים עצומה. לאחר שהתמקמנו ואכלנו ארוחת צהרים נצא לסיור ראשוני להכיר עולי הרגל, הסאדוהים, הבאבות, מחזות הטבילה בנהר והווי החיים היומיומי של עולי הרגל לצד הנהר הקדוש. ארוחת ערב ולינה בלודג׳ האוהלים.


ימים 12-14: קומבה מלה

נקדיש את היומיים הבאים לביקורים במתחם האוהלים הענק ובאתרי הטבילה. נראה את עולי הרגל מגיעים לחצרות הבאבות הקדושים והסאדוהים על מנת לקבל מהם ברכות. אלו ימי השיא של הקומבה מלה בהם נערכים טקסים צבעוניים ומרשימים בהם סאדוהים עירומים - הנאגות מקבלים את הזכות הראשונה לטבול בנהר הקדוש. כל מסדר סאדוהים עם הסמלים שלו. חלקם רוכבים על סוסים וחלקם עירומים לגמרי כשרק קילשון בידם. התכנית בימים אלה תלויה בעיקר בזמני הטבילה, קצב האירועים וגם זמן חופשי שלכם לצלם ולחוות בעצמכם את הודו ומגע בלתי אמצעי עם ההודים. ארוחות צהרים וערב בלודג׳ אוהלים.


יום 15: אלההבאד - דלהי ומסיבת קוקטייל בבית הודי

נטוס מאלההבאד לדלהי אליה נגיע אחר הצהרים. נערוך סיור בדלהי החדשה ואחר כך נערוך מסיבת קוקטייל וחטיפים בבית הודי אמיתי עם המארחים שלנו משפחת גופטה אותם אני מכיר שנים רבות. ארוחת ערב ולינה במלון.יום 16: דלהי - תל אביב

לסיור בדלהי הישנה כולל את מסגד גמע׳ה הנפלא והגדול ולצידו השוק והבזאר הגדול. נצא לסיור רכוב על ריקשות בצ׳נדי צ׳וק - רחובות הבזאר הצבעוניים והשוקקים. העברה לשדה התעופה לטיסת אייר אינדיה לתל אביב.


*יתכנו שינויים בלתי צפויים בתכנית הטיול בגלל עיכוב טיסות או בתנועת הרכבות או בגלל עומס תנועה ואירועים דתיים.


מחיר הטיול לאדם בחדר זוגי: 4995 דולר

תוספת לחדר ליחיד: 1650 דולר


המחיר כולל:

טיסות בינלאומיות דרך דובאי עם חברת פליי דובאי ואמירטס

טיסות פנים בהודו מומביי-אודייפור, קג׳ורהו-ורנאסי, ורנאסי-דלהי.

נסיעת רכבת מאגרה לג׳הנסי

בתי מלון מדרגה ראשונה. בקומבה מלה לינה בלודג׳ אוהלים כולל שירותים ומקלחת באוהל

כלכלה: חצי פנסיון החל מארוחת ערב ביום 2 ועד ארוחת בוקר ביום 16. במהלך הקומבה מלה פנסיון מלא.

תחבורה: אוטובוס ממוזג עם נהג מקומי.

כניסה לאתרים כפי שמצוין בתכנית הטיול

הדרכה: דודו בן צור ומדריכים מקומיים.

טיפים לנותני שירותים בהודו

מפגש קבוצה לקראת הנסיעה


המחיר אינו כולל:

ויזה להודו

ביטוחים

ארוחות שאינן כלולות ושתיה בארוחות

טיפ למדריך הטיול הישראליComments


טיולים נוספים
חיפוש לפי תגיות
bottom of page