מחוג הקוטב לקו המשווה הרצאות עם דודו בן צור

מחוג הקוטב לקו המשווה הרצאות עם דודו בן צורדודו בן צור מזמין אתכם למסע כורסא אל נופים, אנשים, סיפורים ודמויות הסטוריות. מבט אישי של עיתונאי/צלם ומדריך טיולים על המפגש שלו עם תרבויות, קווי רוחב גיאוגרפיים, סופרים וספרים, חוקרים גיאוגרפיים והרפתקנים. ליצירת קשר: 0544811710 או inuit@netvision.net.il

המסלול

1. החוג הארקטי – הרצאה בליווי מצגת צילומים מרהיבים; מזה 15 שנה אני חוקר, מצלם ומטייל באיסלנד, לפלנד וגרינלנד. ההרצאה מציגה את החוג הארקטי. נופים, אנשים, תופעות כמו הזוהר הצפוני וההתחממות הגלובלית. מסע עם האינואיטים (אסקימואים), קרחונים ועוד.

2. מרוקו – הרצאה בליווי מצגת צילומים מרהיבים; מסע יחודי אל מרוקו האקזוטית – משפשוואן שבהרי הריף דרך העיר העתיקה של פס ומרקש, הרי האטלס ועד לקסבות והדיונות של הסהרה; מפגש עם הברברים, קהילות יהודיות עתיקות והאנשים הכחולים של הסהרה.

3. אינדונזיה – האריכפלג הגדול בעולם – מהאוקיינוס ההודי ועד האוקיינוס השקט; למעלה מ 15000 איים עם מגוון תרבותי ואתני מהגדולים בעולם; מיערות הגשם של סומטרה אל הרי הגעש של ג'אווה ואל טרסות האורז של באלי; מפגש עם שבטי הדני של איריאן ג'איה שהיו קניבלים בעברם. למה קוטעות הנשים את אצבעות ידן? מה מרכיבים הגברים על איבר המין שלהם ולמה?

4. הודו – אימא הודו – תת היבשת ההודית הצמיחה את אחת הציוילזציות הגדולות של המין האנושי. מרג'סטאן המדברית והקסומה אל הטאג' מאהל, הארמונות האירוטיים של קג'ורהו ועד לטקסים וטבילה בגנגס הקדוש. ההרצאה כוללת גם מסע מצולם בפסטיבל הקומבה מלה המתרחש פעם ב 12 שנה.

5. מסעות בעקבות ז'ול וורן – הרצאה המתחקה אחר חייו וספריו של ז'ול וורן; שיחזור חלק מהמסעות המתרחשים בספריו של וורן כמו "חמישה שבועות בכדור פורח" ו"מסע לבטן האדמה"; בליווי מצגת צילומים מרהיבים ומפות.

6. אנטואן דה סיינט אקזיפורי – הרצאה המתחקה אחר חייו וספריו של הטייס-סופר צרפתי שכתב את הנסיך הקטן. מי היתה השושנה? למי הקדיש את הספר הנסיך הקטן? הרפתקאות הטיסה של אקזיפורי וסיפור היעלמותו המסתורי של אקזיפורי.

7. הפסיכולוגיה של העדשה – סיפורים ואנקדוטות מאחורי עבודתו של צלם/כתב גיאוגרפי. בליווי צילומים מרהיבים. איך מוצאים צילומי שער? מהי קומפוזיציה? איך יוצרים אינטימיות עם מודל צילום ועוד. סיפורים מאחורי משימות בגרינלנד, הודו, אפריקה, איריאן ג'איה, אינדונזיה ועוד.

8. לגלות את אפריקה – הרצאה המתחקה אחר חוקרים גיאוגרפים באפריקה של המאה התשע עשרה. התמקדות בסיר ריצ'רד ברטון וג'ון הנינג ספיק במסע המטורף והבלתי נשכח לגילוי מקורות הנילוס באמצע המאה התשע עשרה. צילומים וקטע וידאו נהדרים מהסדרה שצילמתי עם גידי גוב באפריקה – "מסע למקורות הנילוס".

9. איסלנד – בית הרוחות – סיפורים, אנשים ונופים באיסלנד. אנקודוטות על דמויות ציוריות, רוחות ומכשפות בפולקלור האיסלנדי. צילומים יחודיים ונדירים מהתפרצות הר הגעש האחרונה באיסלנד. קרחונים, הרי געש ומפלים עם הפרעות אישיותיות.

10. גיבורי הקוטב – הרצאה המתחקה אחר החוקרים הגדולים של החוג הארקטי והקוטב הצפוני. מסעו המופלא והטרגי של סיר ג'ון פרנקלין; קנוד רסמונסן החוקר והמשמר המופלא של התרבות האינואיטית הגרינלנדית והארקטית; המירוץ אל הקוטב הצפוני של רוברט פירי – האם הגיע?

11. אתיופיה והלאומיות השחורה – איך הפכה אתיופיה ל"ציון" של האפרו-אמריקאים ושל צאצאי העבדים בג'מייקה; מהי תנועת הראסטפארי והקשר בין הלאומיות השחורה למוזיקת הרגאיי שכבשה את העולם; מי היה מרכוס גרבי; נאום נפלא של היילי סלסי הופך לשיר רגאיי לוחמני בביצוע בוב מארלי.